İstanbul Fatih’ine, Fatih İstanbul’una kavuştu

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı paha biçilmez değerde bir iş yaparak, Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla, İngiltere’de bulunan Fatih Sultan Mehmet’in portresini satın alarak İstanbul’a getirdi.

Osmanlı İmparatorluğu’nun tartışmasız en büyük padişahı olan Fatih, aynı zamanda İstanbul’u da Türklere armağan eden büyük bir askerî deha ve devlet adamıdır.

Sonsuza kadar Türk kalacak olan İstanbul, Fatih’inin manevi değeri çok büyük olan portresine, büyük Fatih de İstanbul’una kavuştu.

Belediyecilik salt klâsik belediye işlerini yapmak değildir. O işleri sıradan herkes yapar. Aslolan; kalitesi ve kalibresi yüksek belediyecilik anlayışıdır. Bunun anlamı da  kent tarihini, kültürünü, hafızasını bilmek ve ona saygı göstererek koruyup geliştirmektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu çağdaş anlayışın tüm gereklerini uyguladığını ve uygulayacağını bu eşsiz değerdeki hizmetinde göstermiştir. Fatih’in portresini fethettiği evine getirerek büyük bir eksikliği gidermiştir.

Bu hizmetin manevi değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Onurlu geçmişimize sahip çıkmak ve onu yüceltmek boş lafla, gevezelikle olmaz! 
İşte tarih bilinci de budur, kültürel miras bilinci de, millet ve milliyet bilinci de...

Fatih’ine kavuşan İstanbul’umuzun değeri, şanı, şerefi artmıştır.

Bilinen bir gerçeği zaman zaman tekrarlıyorum: Her yönetici, çalıştığı kadronun kalite ve yetkinliğiyle ölçülür.

Ekrem İmamoğlu’nun böyle bir kadroyla çalıştığı görülmektedir. Başta değerli başkanımız Ekrem Bey olmak üzere emeği geçen çalışma arkadaşlarına kalpten, sonsuz teşekkürler.

 

Ahmet Müfit Hoca’nın yazıları

Ahmet Müfit Bayram ODTÜ’de ders veren bir hoca. Aynı zamanda Türkiye’nin en fazla “tıklanma” sayısına yani okuyucusuna sahip olan saygın ve vatansever internet haber sitesi odaTv’nin de yazarı.

Muhakkak hatırlayacaksınız; son derece yetkin bir üst düzey belediye bürokratlığı kariyeri olan Ahmet Müfit Hoca Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde de Genel Sekreterlik görevini üstlenmişti. 

Mersin için ne büyük bir kayıptır ki bu görevi çok kısa sürmüş ve istifa ederek şehrimizden ayrılmıştı. Oysa engin bilgisi, deneyimi, rafine kişiliği, yöneticilik yeteneği ve derin entelektüel yapısıyla şehrimize çok değerli hizmetler yapabilecekti. Olmadı. Olamadı. 

Müfit Hoca odaTv’de yazdığı yazılarla okurunun ufkunu açıyor, vizyonunu geliştiriyor. Özellikle dünyanın en önemli gerçeği olan ve tüm siyasi hesapların dayandığı ekonomi-politik konularında fevkalade önemli makaleler yayımlıyor.

Biliyorsunuz Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bankalardan “Millî şuura uygun davranış beklediğini” açıklamıştı. Müfit Hoca da geçtiğimiz Pazartesi (29 Haziran) yayımladığı makalesini bu konuya ayırmış. Her zamanki nezaketi ve zarafetiyle birkaç cümlede böyle bir şeyi beklemenin ne kadar ‘absürt’ olduğunu açıklamış. 

Dostu olmaktan mutluluk ve onur duyduğum bu değerli entelektüelin yazılarını okumanızı kuvvetle tavsiye ederim.

 

 

 

  • Mehmet S. Nane

  • 2 Temmuz 2020

Sayfayı Paylaş

Yorumlar

Şükrü Altınova 2 Temmuz 2020

Tarsus Belediye başkanımıza geçmiş olsun mesajı göndermiştim. Ekrem başkanın çalışmalını tüm ülke gibi bizde sevinerek izliyoruz. Başarısında iki meslekdaşımında katkısı büyük. Gökhan Günaydın ve İstanbul ZMO şuna başkanımız Ahmet Atalık.

Mehmet S. Nane 2 Temmuz 2020

Böyle değerli ve başarılı başkanlarımızın olması beni de çok mutlu ediyor.

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

leaf-right
leaf-right