Suriyeliler ve muhalefet partilerimizSuriyeliler “sorunu” ile ilgili daha evvel de yazılar yazmış, bazı yazılarımda da bu konuya değinmiştim.*

Bu konu ne yazık ki ülkemizin gündeminde artık yer almıyor! Bir müddet önce anketlerde Suriyelileri “sorun” olarak gören halkımız, artık bu konuya ilgisiz! Kanıksamış vaziyette!

Sormak isterim: Bu çok önemli sorunun iktidar tarafından “unutturulmasına” kim seyirci kalıyor?

Sizin cevabınızı bilemem ama ben bu konuda muhalefet partilerini kusurlu buluyorum. 

***

AKP’nin Suriye ve Mısır konularına “İhvancı” bir anlayışla yaklaştığı biliniyor. Bu politik anlayışlarının gereği de Suriye’den gelenleri büyük bir memnuniyetle memleketimize kabul ettiler hatta gelmelerini teşvik ettiler. Yetmez gibi vatandaşlık da veriyorlar! 
Bu konuları daha evvelki yazılarımda incelemiştim, burada ayrıntılara girmeyeceğim.

İktidarın ve ortağının kafası Suriyeliler konusunda çok net!  
Peki, ya muhalefet?

***

Başta CHP ve İyi Parti olmak üzere muhalefet partileri bu konuyu gündeme getiriyorlar, gündemde tutuyorlar da ben mi göremiyorum?

Muhalefet, Suriyelilerin ülkemizde bulunmalarının ne büyük sıkıntılara yol açtığını, bu problemlerin zamanla çok daha büyüyeceğini fark etmiyor mu? 
Şimdilik 5 milyon olan ve bütün Türkiye’ye yayılmış olan bu büyük insan kitlesinin mahzurlarını biz sade vatandaşlardan daha iyi değerlendirmeleri gerekmiyor mu?

Önceki yazılarımda durumun ciddiyetine işaret eden pek çok rakam vermiştim. Şimdi en son açıklanan rakamı aktarmak isterim: Son 5 yılda Türkiye’de doğan Suriyeli bebek sayısı 1 milyon 150 bin!  
Başka söze gerek var mı?

***

Muhalefet, önümüzdeki yakın gelecekten itibaren memleketin en büyük sorunlarından biri olmaya aday olan bu konuda neden sessiz?

Halkın oy vererek kendilerini Meclis’te temsil etmek üzere seçtiği partiler ve vekiller neden ses vermiyor?

Bu konuya, “Bir-iki demeç veririm görevimi yerine getiririm” anlayışıyla yaklaşılamaz! Ya da, “Konuyu çok gündeme getirirsem toplumu bıktırırım” diye düşünülemez!  
Evet, toplum bıkmıştır. Fakat bu konuların gündeme getirilmesinden değil, Suriyelilerin kendisinden!

Yakın bir örnek önümüzde durmaktadır: Doğu Akdeniz ve bu bağlamda Mavi Vatan, bazı değerli Amirallerimiz tarafından bu kadar ısrarlı ve yoğun biçimde gündeme getirilmeseydi toplumun konuya sahip çıkması, ilgisi ve desteği sağlanabilir miydi?

***

Konu fevkalade önemli ve önceliklidir. Hem bugünümüzü olumsuz manada etkilemektedir hem de sonraki nesilleri etkileme potansiyeline sahiptir.

***

Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün kurduğu ve ilk Genel Başkanlığını yaptığı, devleti kuran partidir.

Harcı, İstiklâl Harbi’nin ateşinde ve kanında karılmış, emperyalizme karşı savaşmış, Cumhuriyet’le birlikte yücelmiş, dış politikasında “Yurtta sulh cihanda sulh” ilkesine ve “tam bağımsızlık” hedefine sahip olan bir partidir.

Dolayısıyla, dış politikayla ilişkili olan ve iç barışımızı, bekamızı, demografik yapımızı, kültürümüzü, ekonomimizi ve hâsılı pek çok önemli (millî) konumuzu ve değerimizi olumsuz etkileyen ve etkileyecek olan Suriyeliler konusunda çok daha aktif bir politika izlemesi beklenmektedir.

Daha evvel yapılan açıklamalar elbette ki yerindedir fakat yeterli değildir. Aslolan, bu hayati konuyu sürekli toplumun gündeminde tutmak ve iktidarı bu konuda doğru yöne sevk etmektir.

CHP, bu konunun unutulmasına müsaade etmemelidir!

***

İyi Parti, senin bu millî meselede söyleyecek sözün yok mudur? Her şeyi geçtim; demografinin hızla bozulması “milliyetçi hassasiyetine” uygun düşüyor mu? Konuyu niye gündemde tutmazsın?

***

HDP, sen Türkiye’nin partisi değil misin? Bugüne kadar Türkiye’nin hayrına ve menfaatine söylediğin tek bir söz işitmedik. Bu konuda da edecek bir kelamın yok mudur?

***

Bir söz de “anlı şanlı” bazı STK’lara: Her konuda edecek sözünüz var da bu konuda mı beyan edecek fikriniz yok!

***

İktidar sözcüleri Türk toplumuna Suriyelileri “misafir kardeşlerimiz” olarak takdim ediyorlar.

“Vatandaş Mehmet” olarak evvelce söylemiştim, bir defa daha tekrar edeyim: Suriyeliler benim için misafir değil, “istenmeyen misafirdir.” Misafirlik süreleri çoktan dolmuştur. Artık evlerine gitmelerinin zamanıdır!

Ayrıca, kimse bana kardeş icat etmeye kalkmasın! Aynı dine mensup olmak beni onlarla kardeş yapmaz! 
83 milyonluk Türk Milleti dışında kardeşlik hissettiklerim, Kıbrıs Türkleridir, Azerbaycan Türkleridir, Türkmenlerdir, Türk Cumhuriyetleri’ndeki kardeşlerimdir...

***

Son söz: Unutmayalım lütfen: Suriyeliler konusu, millî bir mesele, millî bir konudur. 
Bu konu, “fikrî takip” kapsamında ele alınmalıdır. Takipten vazgeçilmemeli, konu gündemden düşürülmemelidir. 

***

* 1.) www.mehmetsemihnane.com, Güncel Kategorisi, “Suriyeliler-1”, 20 Ağustos 2019.

   2.) www.mehmetsemihnane.com, Güncel Kategorisi, “Suriyeliler-2”, 22 Ağustos 2019.

   3.) www.mehmetsemihnane.com, Güncel Kategorisi, “Bildiğiniz bir gerçeği hatırlatıyorum: Suriyeliler kalıcı!”, 7 Aralık 2019.

   4.) www.mehmetsemihnane.com, Güncel Kategorisi, “İktidarın bazı icraatları / Suriyeliler ne çabuk unutuldu”, 3 Kasım 2020.

 


 

  • Mehmet S. Nane

  • 7 Ocak 2021

Sayfayı Paylaş

Yorumlar

Mert Özge 7 Ocak 2021

“Başta CHP ve İyi Parti olmak üzere muhalefet partileri bu konuyu gündeme getiriyorlar, gündemde tutuyorlar da ben mi göremiyorum?” İyi Parti’den İlay Aksoy ve (sonradan ihraç edilen) Ümit Özdağ dışındakilerin hiçbiri ne yazık ki bu konuyla ilgilenmiyorlar! CHP ve İyi Parti ya bu konuda duyarsız, korkak ya da onlar da Suriyelilerden oy devşirme peşinde!

Mehmet S. Nane 7 Ocak 2021

Ne diyeyim! Bu işin siyaseti olmaz ki! 
Gönül ister ki tüm partiler ortak görüşle bu kitleyi ülkelerine yollamak konusunda anlaşsınlar.

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

leaf-right
leaf-right