Suriyeliler Partisi!

 

Suriyelilerin bir siyasi parti kurmaları hâlinde yakın zamanda bazı illerimizde belediye başkanlıklarını alabileceklerini yıllardır yazıyorum. Hatta TBMM’ye bağımsız vekil yollamaları da pekâlâ mümkün. 

Nüfus artış hızlarının Türk’lerden üç buçuk kat fazla olduğu düşünüldüğünde, 10-15 sene sonra ve ondan sonraki dönemde neler olacağı da gün gibi ortada.

***

Ümit Özdağ, devletin iki farklı kurumundan “teyitli bilgi” olduğunu söyleyerek, normal yollarla ve kaçak olarak Türkiye’de bulunan sözde “sığınmacı” sayısının 13 milyona yükseldiğini açıkladı!  
Gözlerine inanamayanlara bir de harfle yazayım: On üç milyon!

Özdağ, bugüne kadar vatandaşlık verilenlerin sayısını ise 1 milyon 476 bin olarak açıkladı.  
Bu bilgiye ilaveten de duyanların dehşet duymasına sebep olan bir rakam daha verdi. Aldığı duyuma göre, iktidar seçime kadar 3 milyon “sığınmacıya” daha vatandaşlık verecekmiş. 
Bu durumu, “Seçmen ithal edilerek millî iradenin tahrip edilmesi” olarak tarif etti. 

Diğer rakamların hepsi resmî olduğu için doğruluğundan şüphe edilemez. Fakat umuyorum ki Özdağ’a iletilen 3 milyon ilave vatandaşlık rakamı sadece bir söylentiden ibarettir.

***

Geliniz, hep birlikte basit bir hesap yapalım: 2023 seçimlerinde 64 milyon seçmenin oy kullanması beklenmektedir. 
Bugüne kadar vatandaşlık verilen yaklaşık 1 buçuk milyon yabancının 1 milyonunun oy verecek yaşta olduğu düşünüldüğünde, bunun oranı %1,5 yapar.  
Eğer ki Özdağ’a gelen son bilgi doğru çıkar ve 3 milyon yabancıya daha vatandaşlık verilirse bu da 2 milyon seçmen anlamına gelir. Oranı ise %3’tür.

Yani böyle bir durumda, yaklaşık hesap, Türk olmayan %4,5-5 oranında “sığınmacı” Türkiye’nin bu en önemli seçiminde oy kullanmış olacaktır.

Önümüzdeki seçimlerde tek bir oyun bile ne kadar önemli olacağı düşünüldüğünde, yaklaşık 3 milyon oy korkunç büyük bir rakama tekabül etmektedir. 

Mukayese yapmak açısından şunu da hatırlatmak isterim: 
CHP ve İyi Parti dışında Altılı Masa’da yer alan 4 partinin hiçbirinin bu kadar oyu yok! 
Yani adı konmamış Suriyeliler Partisi hepsinden daha büyük oy oranına sahip!

***

(24 saattir bekliyorum. Bu çok çok ciddi saptama ve iddia konusunda iktidardan da herhangi bir muhalefet partisinden de en ufak bir açıklama yok. Bu tepkisizlik size de ilginç gelmiyor mu?)

***

Ümit Özdağ, uzun süredir vatandaşlık verilen kişilere 10 yıl oy kullanma hakkı verilmemesi konusunda tüm muhalefet partilerine ve özellikle CHP ve İyi Parti’ye çağrıda bulunarak bu konunun Meclis’te görüşülmesini istiyor. 
Kimsenin sesi çıkmıyor, herkes suspus!   
Bu neyin hesabıdır Allah aşkınıza? 
Millî iradenin sandığa yansıması her siyasi partinin ortak hedefi değil midir? 
Muhalefet partileri millî iradeyi birebir ilgilendiren bu çok hayati konuda neden bir ses vermez? 
İnanılır gibi değil!

***

Altılı Masa’nın iki büyük partisi olan CHP ve İyi Parti’nin genel başkanlarına basit bir sorum var: 
Ne yani, CHP’ye Muharrem İnce’yle, İyi Parti’ye Ümit Özdağ’la birlikte olmak zor mu geliyor? AKP politikalarının ortağı ve uygulayıcısı olan Davutoğlu ve Babacan’la birlikte yol yürümek daha mı kolay?

CHP ve İyi Parti’ye bir defa daha sesleniyorum: 
Cumhuriyetçi partilerle yeni bir ittifak tesis ediniz ve Cumhuriyet’e bağlı bir cumhurbaşkanı adayını toplumun önüne çıkarınız.

Cumhuriyetçi dalga yükseliyor. Buna kayıtsız kalarak güç birliği yapmaz, AKP’den farkı olmayanlarla yola devam eder ve seçimlere girerseniz başarı beklemek hayaldir. 
Böyle bir durumda Türk milleti de tarih de sizi affetmez!

 

 

 

 

  • Mehmet S. Nane

  • 23 Ağustos 2022

Sayfayı Paylaş

Yorumlar

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

leaf-right
leaf-right