Altılı Masa “gazı kaçmış” gazoz gibi

 

Sene 1977, yaşım 11’di. Türkiye genel seçimlere giderken Milliyetçi Cephe (MC) hükümetinden bunalan seçmen CHP’ye yönelmişti. Müthiş bir CHP ve Ecevit fırtınası esiyordu.  
Bu ortamda Ecevit CHP’nin mitingi için Mersin’e geldi. Miting eski Halkevi binasının önündeki Atatürk anıtı önünde yapıldı.  
Hiç olmayacak bir şey oldu ve rahmetli babamla amcalarım dükkânları çıraklara teslim ederek yanlarına beni de aldılar ve hep birlikte mitinge gittik.
Allah’ım ne coşkuydu… 
Ecevit’i görmek istediğimi söylediğimde Muhittin Amca beni havaya kaldırdı ve el sallayarak halkı selamlayan Ecevit’i gördüm. Aynı anda ak güvercinler gökyüzüne bırakıldı.
Heyecan doruğa ulaştı.  
Nasıl bir tezahürat, nasıl bir sevgi anlatamam…  
Coşkudan, heyecandan, ortamın büyüsünden etkilenerek tüylerimin diken diken olduğunu bugün gibi hatırlarım. Meydan hep bir ağızdan haykırırken küçücük sesimle ben de katıldım onlara: 
“Halkçı Ecevit… Halkçı Ecevit…”

***

Güzel ve umut dolu günlerdi….
Ekonomik zorluklar vardı, terör belasıyla boğuşuyorduk ama toplum her yaştan bireyleriyle geleceğe inanıyor, güveniyordu… 
Sadece büyüklerimiz değil, gençler ve çocuklar olarak biz de heyecan içindeydik. 

Lise öğrencisi olan ablam Selma’nın, arkadaşı Dilek’le (Alsay) mektuplaşmalarını “Ak günler dilerim” sözleriyle bitirdiği bir başka zamana ait güzel günlerdi onlar…

(Ak güvercin, ak günler… O zamanlar “ak” kelimesi nasıl da büyük bir umudu temsil ediyordu…)

***

Atatürk’ün CHP’sine, Altı Ok’a gönül vermiş ve gözü bağlanmamış kişilere soruyorum. Lütfen kendinize samimiyetle cevap veriniz:  
Bugün bir tek kişi bana, vazgeçtim az evvel bahsettiğim umut, coşku ve heyecandan, bunun kırıntısını dahi hissettiğini söyleyebilir mi?

Ne oldu kasırgalar yaratarak 1977 seçimlerinde %41,4 oy alan o yüksek ruha?

***

Altılı Masa, toplumda en ufak bir heyecan ve umut yaratmıyor. 
CHP ise kendini sadece cumhurbaşkanı seçimine odakladığı için hem gözünün önünü görmüyor hem de başkalarına hoş geldiğini düşündüğü tavizler vererek hata üstüne hata yapıyor.
Elinde Altı Ok gibi paha biçilmez bir cevher varken yazık ki… Ne yazık ki iyice liberalizme ve sağa kayıyor!

Bakınız, ebedi ve yegâne liderim Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığım yetkiyle bir defa daha uyarıyorum: CHP özüne, aslına dönmez, partide Altı Ok politikaları tavizsiz şekilde egemen kılınmazsa bunun sonu hüsran olacaktır. Hem Türkiye hem parti için. 

Hatırlatırım ki bu hüsranın bedeli taşınamayacak kadar ağır olur. 

***

Atatürk’ün CHP’sinin seçmenleri ve üyeleri!
Hepinize sesleniyorum. 
Ben elimden geldiğince yazarak, konuşarak anlatmaya çalışıyorum. Lütfen siz de sesinizi yükseltiniz. Partimizin kuruluş felsefesine ve Cumhuriyet değerlerine dönmesini talep ediniz.

Ne olur…
Ne olur unutmayınız… 
Eğer ki Cumhuriyetçi düşünce siyasette ön alamaz ve önümüzdeki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerini kaybedersek kaybımız bir seçimden çok daha fazlası olacak…

 

 

 

  • Mehmet S. Nane

  • 13 Ekim 2022

Sayfayı Paylaş

Yorumlar

Ahmet Aslan 14 Ekim 2022

“Siyaset ülke yararına uzlaşma sanatı” diyebilirsiniz. CHPnin Altılı masa birlikteliğini devam ettirebilmek için yaptıkları ne uzlaşma ne helalleşme nede fedakarlıkla açıklanabilir, Üstelik uzun vadede, Ülkeye ve CHP ye zarar verecektir. Siyasi uzlaşma adına Atatürk ilkeleri, Cumhuriyet değerleri ve özellikle Laiklikten ödün vermek, Bu ülkenin geleceğine yapılmış en büyük kötülük olacaktır. Bu şekliyle Altılı masa ; “İyi parti ve Deva partisini yararına, CHP nin zararına “ devam ediyor…

Mehmet S. Nane 14 Ekim 2022

Saptamalarınıza tamamıyla katılıyorum.

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

leaf-right
leaf-right