Anlamsız bir yaklaşım: Muhalefet eleştirilemez!AKP’nin iktidara geldiği 20 senedir içinde benim de olduğum CHP üyesi ya da seçmenlerinin neredeyse tamamı olarak büyük bir yanlışa ortak olduk. Parti hata yaptığında eleştirmedik, sesimizi yükseltmedik ve partinin kurucu felsefeye bağlılığını talep etmedik.

Sesini biraz yükseltenler ise her seferinde “Aman seçime gidiyoruz partiyi yıpratmayalım”, “Şimdi sırası değil”, “Muhalefete muhalefet edilmez” sığ yaklaşımlarıyla engellenmeye ve susturulmaya çalışıldı. 
Hem partiye hem Türkiye’ye büyük kötülük yapıldı.

***

Oysa ki bir parti, kurucu felsefesine ve ideolojisine aykırı siyaset yapmaya başladıysa elbette ki eleştirilir. Eleştirilmelidir.  
Bu eleştiriler yapılırken o partinin iktidarda mı muhalafette mi olduğunun hesabı yapılmaz!

***

Bu konuda çok sayıda makale yazdığım için artık kendimi tekrar etme riskim olduğunun farkındayım.

Fakat bir defa daha yazmak zorundayım. Hatırdan çıkarmamak lazımdır: Hızla yaklaşmakta olduğumuz seçim, bir kader seçimidir. Tüm CHP seçmenlerinin ve parti üyelerinin, parti yönetiminden kuruluş ideal ve ideolojisine dönmesini talep etmeleri bir haktır.

***

Lütfen unutmayınız ki bazı hataların “ehveni şer” denilerek kabul edilmesi, o hatalara ortak olmak anlamına gelir.

Herkese eşsiz Atatürk’ün “Ehveni şer, şerlerin en kötüsüdür” sözlerini hatırlatıyorum.

***

Aziz CHP seçmenleri ve üyeleri! 
Ben, yegâne ve ebedi liderim Atatürk’ün yolunda naçizane yürümeye çalışan sade bir Türk vatandaşıyım.  
Siyaset kurumundan maddi/manevi menfaat ya da ikbal peşinde olmadığımı “dünya âlem” biliyor. Siyasetten hiçbir beklentim yok. Bu durum beni özgür kılıyor. 

Bağlılığım aziz ülkeme, vatanıma, devletime ve Atatürk’ün CHP‘sinedir. 
Bu eleştirilerle partimi kuruluş değerlerine davet ederek görevimi yaptığıma tam bir inancım vardır ve fevkalade müsterihim.

***

Bilgi notu: Birkaç hafta önce batı kaynaklı sosyal demokrasi kavramıyla ilgili bir makale yazdım. Halen üzerinde çalışıyorum. Önümüzdeki günlerde tamamlayarak yayımlayacağım. 

Bu makaleyle birlikte, planlamış olduğum ve bir müddettir arka arkaya yayımladığım siyasi yazı serisini de tamamlamış olacağım.

 

 

  • Mehmet S. Nane

  • 16 Ekim 2022

Sayfayı Paylaş

Yorumlar

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

leaf-right
leaf-right