Millî Mücadelede Türk Kadını (3) Halime ÇavuşHalime Çavuş, Kastamonu’nun Duruçay köyünde 1898 yılında doğdu. Annesinin ve babasının karşı çıkmalarına rağmen İstiklâl Harbi’ne katıldı. Erkek kıyafeti giyip saçını kazıtarak milli güçlere dahil oldu.

Harpte Ordu’nun lojistik birliklerinde görev aldı ve arkadaşlarına kendisini “Halim” olarak tanıttı. Kız olduğu fark edilmesin diye sürekli tıraş oldu.

İnebolu’dan cepheye cephane taşırken hava kar yağışlı olduğu için üzerindeki ceketi Islanmasınlar diye cephane malzemelerinin üzerine örttü. Bu esnada tesadüfen yanından Mustafa Kemal Paşa ve beraberindekiler geçiyordu.

Halime, Mustafa Kemal Paşa’yı daha önce görmediği için tanıyamadı. Gazi Paşa, neden üzerindeki tek ceketi de cephanenin üzerini örttüğünü ve üşüyüp üşümediğini sordu.

Cevap Mustafa Kemal Paşa’yı çok etkiledi:

“Bey, ben üşüsem ne olur ki, bu cephaneyle yüz bin asker kurtulacak”.

Gazi Paşa, bu mert askerin kimliğini öğrenmek istedi ve kafa kâğıdını (kimlik) kendisine vermesini söyledi. İsminin halime olduğunu görünce şaşırarak, “Yoksa sen kız mısın” diye sordu.

“Evet” cevabını alan Mustafa Kemal Paşa, yaverine Halime’nin tüm bilgilerini almasını emretti.

***

Halime harp sırasında İnebolu’da görev yaparken Yunan harp gemileri Averof, Georgios ve Kilkis savunmasız olan bu şehri bombaladı. Bu bombardımanda bir şarapnel parçası Halime’yi bacağından ağır şekilde yaraladı. Bu ağır yarayı alan Halime için savaş bitmişti ve ordudan ayrılmak zorunda kaldı.

Savaş sonunda Mustafa Kemal Paşa ve eşi Latife Hanım Halime’yi Ankara’ya davet ettiler ve Çankaya’da 15 gün misafir ederek ağırladılar.

Harpte gösterdiği yararlılık için Çankaya’dan ayrılmadan evvel Halime çavuş rütbesine yükseltildi ve İstiklâl Madalyası ile taltif edildi.

Mustafa Kemal Paşa köyüne dönmeden evvel Halime’ye, “İstersen burada kal, bizim kızımız ol” teklifinde bulundu. Fakat o, Paşa’dan müsaade isteyerek anne ve babasının kendisini beklediğini ve köyüne dönmek istediğini söyledi.

Halime Çavuş çeşitli hediyeler verilerek ve kendisine aylık bağlanarak köyüne yollandı.

***

Halime Çavuş 1934 senesinde soyadı kanunu çıkınca Kocabıyık soyadını aldı. Hiç evlenmedi ve kardeşi Hasan’ın oğlu Sadık’ı evlât edindi.

Doğduğu köy olan Duruçay’da 20 Şubat 1976 tarihinde hayata veda etti.

Kahraman Türk kadını Halime Çavuş’un aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

 

  • Mehmet S. Nane

  • 24 Kasım 2022

Sayfayı Paylaş

Yorumlar

Ss 25 Kasım 2022

Gururlanarak, hissederek bir solukta okudum.

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

leaf-right
leaf-right