Millî Mücadelede Türk Kadını (6)  Şerife Bacı 


Şerife Bacı, 1900 yılında Kastamonu’da doğdu. Eşi I. Dünya Harbi’nde şehit düştü. İstiklâl Harbi başlayınca Ankara için hayati olan İnebolu-Kastamonu-Çankırı-Ankara hattında cephane taşıyarak büyük hizmetlerde bulundu. Bu güzergâhla Ankara’ya ulaştırılan cephaneler oradan da Garp Cephesi’ne sevk ediliyordu.

İnebolu’ya deniz yoluyla gelen cephanenin orduya yetiştirilmesi o kadar önemliydi ki Mustafa Kemal Paşa “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da kulağım İnebolu’da” demişti. 

*** 

Şerife Bacı kucağındaki dokuz aylık bebeği ile vatan hizmetine koşarak kar kış demeden çalıştı. 1921 senesinin kışında Küre dağlarından geçerek tipinin bastırmasıyla cephane kafilesinden ayrı düştü. Büyük ihtimalle o tipide yolunu kaybettiği de düşünülmektedir.

Kızı için kağnıda cephanelerinin arasına ottan bir yer hazırlamıştı. Kızını buraya yatırdı, sırtındaki kalın ceket ve kazakları cephaneler ıslanmasın diye üstlerine örttü ve kızını soğuktan korumak amacıyla üzerine kapandı.

Kastamonu kışlasında sabah sayım yapıldığında bir kişi eksik çıktı. Onu aramaya çıkanlar kağnının üzerine kapanmış ve donmuş olarak buldular.

Cephaneler ıslanmamıştı ve bebeği de hayattaydı. Şerife Bacı canı pahasına evlâdını ve cephaneyi korumuş ama maalesef soğutan donarak şehit düşmüştü... Henüz 21 yaşındaydı... 

***

Cephanenin taşındığı o güzergâha çok doğru bir isim verilmiştir ve “İstiklâl Yolu” denilmektedir...

*** 

Cumhuriyet’in 50. yılı olan 1973’te Kastamonu-Seydiler belediyesinin önüne Şerife Bacı’nın rölyefi yaptırıldı.

İnebolu sahilindeki bir parkın içine Aralık 2011 tarihinde “Şehit Şerife Bacı Anıtı” yapıldı.

*** 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk şu sözlere elbette ki boşuna söylemedi:

“Dünyada hiçbir milletin kadını ‘Ben Anadolu kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte de Anadolu kadını kadar emek verdim’ diyemez“.

***

Vatan için canını feda ederek şehit düşen Şerife Bacı’nın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

 

 

 
 
  • Mehmet S. Nane

  • 20 Aralık 2022

Sayfayı Paylaş

Yorumlar

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

leaf-right
leaf-right