Millî Mücadelede Türk Kadını (7)  Tayyar Rahmiye Rahmiye Hanım, Osmaniye’nin Kaypak Nahiyesi, Raziyeler (Kayalı) köyünde 1890’da doğdu. Annesinin adı Hatice, babasının Köse Abdullah’dır. Eşe ve Elif adında iki ablası, Meryem ve Muzaffer adında iki kardeşi vardı.

Rahmiye Hanım iki defa evlendi. İlk evliliğini Demircioğlu İbrahim ile yaptı ve bu evlilikten iki kızı oldu. İkinci evliliğini Ali isminde kişiyle yaptı. Dünyaya getirdiği iki oğlu da küçük yaşlarda hayatlarını kaybetti. 

***

Fransızların Türkiye’nin güneyini işgal etmeleri ve onun yaşadığı yöreye de asker çıkarmaları üzerine millî kuvvetlere katıldı. O bölgede Kuvayi Milliye’ye bağlı olan 9. Fırka Fransızlarla savaşıyordu. 

Rahmiye Hanım da onlara iştirak etti. Daha ziyade Fransızlara zarar verecek olan sabotaj eylemlerine katıldı.

Yaptığı en önemli işlerden biri, demiryolu tünelini patlatarak Fransız ikmal hatlarını ve cephane sevkini felce uğratmasıydı. 

*** 

Rahmiye Hanım, çatışmalarda gösterdiği büyük cesaretle öne çıktı. Düşman hatlarında şehit olan silah arkadaşlarını geride bırakmamasıyla büyük saygınlık kazandı. Şehit düşen arkadaşlarını sırtlayarak kendi bölgelerine getirdiği için “uçan” anlamına gelen Tayyar ismi verildi.

O tarihten itibaren Tayyar Rahmiye Hanım olarak tanındı.

***

1920 senesinin Ağustos ayı başlarında müfrezesi ile birlikte Fransız karargâhına saldırdılar. Fransızlar burayı çok iyi tahkim etmişlerdi. Sayıları ve silahları kendilerini savunmaya yetecek kadar fazlaydı.

Fransızların açtığı yoğun ateş sonucunda bütün müfreze siper almış adeta yere yapışmıştı. Bunun üzerine Tayyar Rahmiye ayağa kalkarak şunları söyledi:

“Ben kadın olduğum hâlde ayakta duruyorum da siz erkek olmanıza rağmen yerlerde sürünmeye utanmıyor musunuz?”

Bu sözler üzerine müfreze harekete geçti. Tayyar Rahmiye Hanım ön sıralarda düşmana atılan ve yaralanan arkadaşlarına yardım etmek için ileriye çıktığında açılan ateşle şehit edildi. Vatan toprağına düştüğünde yaşı 30’du.

***

Kahraman Türk kadını Tayyar Rahmiye Hanım’ın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.


 

 

 

 

  • Mehmet S. Nane

  • 6 Ocak 2023

Sayfayı Paylaş

Yorumlar

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

leaf-right
leaf-right