Yazmak, saygıdeğer bir emektir


İş hayatımın 32. senesi içindeyim. Bu, asıl işim ve mesleğim olan ziraat mühendisliği ve zirai ilaç sektöründeki çalışma sürem. Bundan evvel rahmetli babamın tuhafiye dükkânında çıraklık yaptığım zamanlar da hesaba dahil edildiğinde neredeyse yarım asırdır, 6 yaşımdan itibaren tam 48 senedir, dükkân tozu yutuyorum.

Kendi şirketimi ve fabrikamı kurmadan evvel, Türk zirai ilaç sektörünün lider firmalarından biri olan Agro-San A.Ş.’de 4,5 yıla yakın çalıştım. Bu şirkette satış elemanı olarak göreve başladım ve 14 ay sonra, henüz 24 yaşımdayken, bölge müdürümün tayin edilmesiyle kendimi bölge müdürü olarak buluverdim. 
O günden bugüne çok çalışarak genç yaşımda bana güvenenlere karşı mahcup olmadığımı düşünüyorum. Ömrüm oldukça da aşkla, şevkle çalışmaya devam edeceğim.

Agro-San’da çok değerli bir genel müdürle çalıştım: Bülent Develi. 
Bülent Bey, saygın kişiliği ve idarecilik yetenekleriyle iş hayatımda kendime daima örnek aldığım bir kişidir. 
Şirketteki arkadaşlarım içinde birinin yeri ise çok ayrıdır: Seçkin Öngel. 
Seçkin, 1989 yılında benim bölge müdürümdü. Tayini çıktıktan sonra ilişkimiz amir-memur ilişkisinden arkadaşlığa evrildi. 

Seçkin neşeli adamdır, birlikte çok güleriz. Dobradır, lafını sakınmaz. Onunla rakı içmek ayrı bir keyiftir. Ayrıca ciddi konuları da konuşabileceğiniz bir arkadaştır. 
Bugüne kadar Seçkin’in şairlik tarafından hiç haberim yoktu. Geçtiğimiz aylarda şiirlerinden bahsederek kitaplaştırmak istediğini söylemiş hatta benim yayınlanmış kitaplarım olduğundan benden fikir de almıştı. Ve bu sabah kargodan çıkan şiir kitabını görünce tarifsiz bir mutluluk ve iftihar duydum. Kitabının adı: İsmini Kalbime Yazdım.

Büyük yazı üstadı Aziz Nesin yazı eylemini çok özverili bir emek olarak tanımlamıştı. Gerekçesi de şuydu: “Yazan insan hiç kimseyi ya da hiçbir şeyi kullanmaz. Sadece kendi beynini sömürür.” Tamamıyla katılıyorum. Yazının her türü zordur. Her yazı ve edebiyat emeği bir doğumdur. İnsanın kendisiyle mücadelesidir. Kendini ortaya koymasıdır. 

Yaklaşık 20 yıl evvel ilk kitabımı basacağım zaman Mersin’in çok değerli şair ve yazarı Celâl Abi’den (Soycan) görüşünü sormuştum. Kıymetli Celâl Abi, kitabı yayınlamayı düşündüğümü öğrenince büyük bir coşkuyla beni yüreklendirmiş ve önerilerde bulunarak yönlendirmişti. Şunu söylediğini çok iyi hatırlıyorum: “Yazmak, çok değerli bir iş ve emektir. Buna saygı duyulması gerekir. Seni kalpten destekliyorum.”  
Bugün eğer bunca işimin arasında 5 kitap yayınlayabildiysem, hâlâ naçizane kalem oynatabiliyorsam, bunda Celâl Abi’nin yüreklendirici yaklaşımının da etkisi vardır.

Seçkin’i emeği ve bu güzel şiirler için kutluyorum. Başta Bülent Bey ve Seçkin olmak üzere Agro-San’daki tüm arkadaşlarımı sevgilerle anıyor, uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum. Aramızdan ayrılan arkadaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum.

İçinde yazı kıpırtısı olan herkese yazmalarını öneriyorum: Yazmak, saygıdeğer bir emektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Mehmet S. Nane

  • 27 Şubat 2020

Sayfayı Paylaş

Yorumlar

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

leaf-right
leaf-right