profile

Mehmet S. Nane

Ziraat Mühendisi-Sanayici-İş Adamı

6

Kitap

440

Makale

Hakkında

Mehmet S. Nane, 1966 yılında Mersin’de doğmuştur. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezuniyetini takiben 1989 senesinde tarım ilacı sektöründe faaliyet gösteren özel bir şirkette Ziraat Mühendisi görevi ile iş yaşamına başlamıştır.

13 ay süren bu görevin ardından henüz 24 yaşında iken bu şirketin Mersin Bölge Müdürü olarak görevlendirilmiştir. Bu görevde 3 yıl süre ile kaldıktan sonra 1994 yılında Menta Tarım İlaçları Limited Şirketi’ni kurarak “Menta” markasının oluşum sürecini başlatmıştır. 11 yıl süre ile çeşitli yurt içi ve yurt dışı firmaların bölge distribütörü olarak faaliyet göstermiştir. 2005 yılında Menta markası altında tarım ilacı ve bitki besin maddeleri üretimi yapmak üzere tamamlanan üretim tesisi ile ulusal ve uluslararası pazarlarda aktif olarak yer almaya başlamıştır. Faal iş yaşamına Menta’da devam etmektedir.
Menta, hâlihazırda Mersin’in ilk ve tek zirai ilaç fabrikası olarak Türk tarımına hizmet etmeyi sürdürmektedir.

Mehmet S. Nane, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev almıştır. Merkezi İstanbul’da bulunan Tarım İlaçları Sanayici İthalatçı ve Temsilcileri Derneği’nde (TİSİT) dört dönem yönetim kurulu üyesi olarak görev almıştır.

Bölgemizin sanayileşmesine katkı sağlayıcı çalışmalar yapmak amacıyla Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde (MTOSB) bir dönem yönetim kurulu başkan vekilliği görevini üstlenmiştir.

Mehmet S. Nane, ayrıca siyaset yolu ile de ülkemize hizmet etmeye çalışmaktadır. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde DYP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak seçimlere girmiştir. Seçimi müteakiben aynı partinin Genel Merkez bünyesindeki Merkez Karar Kurulu’nda (MKK) görev almıştır. 

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP listesinden ve Mezitli ilçesinden Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’ne seçilmiştir. Siyasetin yapılma tarzı ve siyasi entrikalar kişisel değerleriyle çatıştığı için 5 Kasım 2022 tarihinde CHP'den ve meclis üyeliğinden istifa etmiştir.

Denizcilik, Türkiye'nin ve Mersin'in denizcileşmesi ve Mavi Vatan konularında yoğun çalışmalar yapan ve yazılar yazan Mehmet S. Nane, bu amaca yönelik olarak faaliyet gösteren Hamit Naci Mavi Vatan Vakfı'nın Mütevelli Heyet Üyesi'dir.

Edebiyat ve tarih ile de ilgilenen Mehmet S. Nane’nin yayınlanmış şu kitapları bulunmaktadır:

Geçmişten Günümüze Türk Tarımı (Araştırma-İnceleme)
Mersin’in Tarihçesi, Ekonomik ve Siyasal Yapısı (Araştırma-İnceleme)  
Erkanıhârplikten Paşalığa – 11 Yıl (Araştırma-İnceleme)
Bir Şiirdi Sesin (Şiir)
Hüznün Öpücüğü (Şiir)
Söyleyecek Sözüm Var (Makaleler) 

leaf-right
leaf-right