CHP’nin Mersin mitingi



CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye çapında mitingler yapacağını açıklamasını ve ardından ilk mitingi Mersin’de yapmasını önemli buluyorum.

Kılıçdaroğlu, ana hatlarıyla biraz sonra aktaracağım pek çok konuya değindi. Bunların hepsinin de toplumda ciddi karşılığı bulunmakta ve halkın beklentilerini yansıtmaktadır.

***

Kılıçdaroğlu’nun; çiftçinin sıkıntılarını dile getirmesi ve çiftçinin bunaldığı borç ve faiz yükü konusunda iktidara geldikten bir hafta sonra gerekeni yapacağını söylemesi, benzer hususları esnaf için de dile getirmesi ve Esnaf Bakanlığı kurulacağı sözünü vermesi, yoksullukla ilgili yaptığı açıklamalar, ekonomiye özel bir yer ayırması… 
İşsizlik almış başını giderken iktidarın 5-6 yerden maaşlı kadroları, EYT’liler, TL’nin değersizleşmesi, atama bekleyen öğretmenlerin durumu, öğrencilerin yurt sorunu, kadın cinayetleri, akılcı dış politikaya dönüleceğinin ipuçlarını vermesi, gençlerin sorunlarına değinmesi…

Konularında verdiği mesajların her biri de önemli bir eksikliği ve yanlışlığı gidermeye yönelik olduğu için olumlu yankı buldu.

***

Bu mitinglerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun değindiği konulara ilaveten bazı hususlara daha vurgu yapılmasının önemli olduğu düşüncesindeyim. Birazdan sayacağım konuların halkta karşılığı olduğuna, toplumu hareketlendireceğine ve motive edeceğine inanıyorum.
Naçiz kanaat ve önerilerimi aktarıyorum.

Türkiye, 12 Eylül 1980 felaketinden sonra tam 41 senedir neoliberal ekonomi politikalarının boyunduruğu altındadır. Büyük bir algı operasyonuyla ve kandırmacayla KİT’lerin devlete yük olduğu yalanı söylenmiştir.  
Özelleştirme adı altında, Cumhuriyet’in ve halkın yarattığı değerler olan kamunun iktisadi kurumları üç otuz paraya satılmıştır. 

Neoliberal düzen; devleti ve halkı yoksullaştıran, insanı bir meta hatta bir hiç olarak gören ve foyası ortaya çıkan rezil bir sistemdir.  
CHP, Türk milletine; iktidara gelince bu sistemin terk edileceğini ve karma ekonomik modele döneceğinin sözünü vermeli, bunu müjdelemelidir. Büyük halk kitleleri bunu duymak istemektedir. 

Toplum, Cumhuriyet’in on yıllarda oluşturduğu varlıklarının tekrar devletleştirileceğinin açıklanmasını beklemektedir.  
Halk, tüm sorunları çözecek olan üretim ekonomisine geçilmesini arzu etmektedir.

AKP’nin “Kürt Açılımı” diyerek başlattığı siyasi hamleleri hafızalarımızda olumsuz tazeliğini koruyor. Kürtler bizim bin yıllık öz kardeşlerimizdir. Ayrımız gayrımız yoktur. 
Bu anlamda Kürt sorunu olmadığı gibi, böyle açılım safsatalarına da toplumun ihtiyacı ve tahammülü yoktur.  
CHP, birlik ve bütünlüğümüzü bozacak bu nevi yaklaşımlara kesinlikle izin vermemelidir.

CHP’nin tavrı ve duruşu son derece nettir. Genel Başkan’ından sade üyesine kadar tüm Cumhuriyet Halk Partililer üniter devletten ve devletin bölünmez bütünlüğünden yanadır. Aksi düşünülemez.

***

CHP, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu partidir…  
CHP, Devlet’i ve Cumhuriyet’i kuran partidir…  
CHP, devrimleri yapan partidir…  
CHP, Türkiye’nin her ileri adımında izi ve imzası olan asırlık bir çınardır…  
CHP, Atatürk’ün 6 ilkesini kendisine yol olarak seçmiş ve bayrağında 6 Ok biçiminde kullanmış bir büyük aydınlanma davasının ismidir…   
CHP, eşsiz kurucusu Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir” sözünü kendisine rehber edinmiş bir kardeşliğin partisidir…

***

Toplumun, her fırsatta bunları duymaya ve aşındırılarak neredeyse yok edilen Cumhuriyet değerlerine CHP’nin sahip çıkacağını hissetmeye ihtiyacı vardır. 
Halk, 6 Ok’
un her birine ayrı ayrı ve aynı özenle sahip çıkılacağını işitmek ve bunu yüreğinin derinlerinde hissetmek istemektedir.

Türkiye’nin bu siyasi ve ekonomik krizden çıkışı, CHP’nin iktidara geldiğinde uygulayacağı ekonomik ve siyasi politikalara bağlıdır.  
Uygulanan neoliberal politikalara ve siyasi vesayete son verilmesi zamanı gelmiştir ve ilk seçimde bunun şerefi de CHP’ye yaraşır.

 

 

  • Mehmet S. Nane

  • 8 Aralık 2021

Sayfayı Paylaş

Yorumlar

Fatoş Akeloğlu 8 Aralık 2021

Mehmet bey yazılarınızı akıcı diliniz sayesinde keyifle okuyor ve pek çok konuda bilgileniyorum. Sayın Kılıçdaroğlu nun ilk mitingini Mersin’de yapması bir mersin’li olarak beni de gururlandırdı. CHP genel başkanı mızın bu kadar kalabalık ve coşkuyla karşılanması ayrıca manidardı.

Mehmet S. Nane 9 Aralık 2021

Fatoş Hanım, çok teşekkür ederim. Mitinge gösterilen ilgi halkımızın CHP’ye olan ihtiyacının da bir göstergesi. Genel Başkan gayet önemli konulara değindi. Naçiz kanaat ve önerilerimi ilettiğim hususlarda da toplum CHP’den beklenti içinde.
CHP her ortam, fırsat ve vesilede Cumhuriyet değerlerine ve Atatürk’e bağlılığını bildirmelidir.  
Bunları duymak, toplum için beklentinin de çok ötesinde, artık bir ihtiyaç.
Selam ve sevgilerimle.

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

leaf-right
leaf-right