Atatürk (sadece) 20. yüzyılın büyük liderlerinden değildir

 

Şu sözleri zaman zaman duyarız ve göğsümüz kabarır! 
“Atatürk 20. yüzyılın en büyük liderlerinden biridir.” 

Churchill’in, “Talih, 20. yüzyılın önemli liderlerinden birini Türklere nasip etti ve o da harpte karşımıza çıktı“ mealindeki sözlerinden büyük haz duyarız!

Veya ünlü Time dergisinin Atatürk’ün resmini kapağında kullanmasından mutlu oluruz. Halbuki Atatürk’ün bu dergiyi onurlandırdığını aklımıza getirmeyiz! 
İşin daha da kötüsü, derginin kapağını çerçeveletip duvarlarımıza asarız! Güya Atatürk’ü onurlandırırken bir de derginin reklamını yaparız!

Bu küçük “mutluluklarla” yetinenlerin ve hatta övünenlerin Atatürk sevgilerinden kuşkum yok ama onun büyüklüğünü ve tarihî değerini kavradıklarından oldukça şüpheliyim!

***

Son söyleyeceğimi şimdiden söyleyeyim: 
Hanımlar, beyler ne 20. yüzyılı; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihin gelmiş geçmiş en büyük liderlerinden biridir.

***

Tarihî büyük kişilikleri lütfen inceleyiniz. Bazı konularda üstün vasıflara sahip olduklarını ve bu sayede de dünya tarihine geçtiklerini göreceksiniz.

Atatürk tek yönlü bir lider değildir. Onu tarihî perspektif içinde derinlemesine incelediğinizde inanılmaz çok yönlü ve üstün vasıflara sahip büyük bir liderle karşılaşırsınız.  
Başardıklarını küçücük bir zaman dilimine sığdırmasını saymıyorum bile…

***

Atatürk, değeri ölçülemeyecek kadar büyük bir kurtarıcıdır. İmkânsız görülen şartlar içinde gerçek bir lider olarak Millî Mücadele’yi başlatmıştır. “Bitti” denilen aziz Türk milletininin ruhundaki cevheri ortaya çıkarmış, önce milleti kazanarak ve onunla birlikte memleketi kurtarmıştır. 

Atatürk, büyük bir devlet adamıdır. Büyük bir önder, devlet başkanı, nihayet halkının önünde ve örnek bir Cumhurbaşkanıdır. 

Harp meydanlarında değerini defalarca kanıtlamış büyük bir askerdir. Askerliği “sanat” seviyesinde uygulayan son Türk Mareşali’dir. 

Büyük bir kurucudur. Devlet ve yeni bir rejim kurmuştur. 

Toplumu dönüştüren bir kişi olarak, koca bir toplumu orta çağ hurafe ve karanlığından çıkaran adamdır. 

Devrimcidir. Yaptığı devrimlerle toplumu birkaç asır ileriye götürmüştür. Reformlarla yetinmemiş, çağa uygun ne kadar ileri hareket varsa toplumuna kazandırmıştır. 

Millî benlik sahibidir ve bunu halkına da aşılamıştır. Ümmet yerine milleti, kul yerine eşit vatandaşlığı oluşturarak muazzam bir sosyolojik devrim yapmıştır.

Dogmaların adamı değildir. Akıl ve bilimi rehber edinmiştir. Yobazlığa cepheden savaş açmıştır.

Dinin toplum hayatındaki önemini bilen bir kişi olarak laik sistemde dinin yerini sağlam olarak belirlemiştir. 

Büyük bir harp meydanı askeri olmasının yanı sıra, büyük bir barış severdir. Tek başına, “Yurtta sulh cihanda sulh sözleri” dahi onu dünya tarihinin büyükleri arasına sokmaya yeter. 

Tarih bilen, modern dünyayı takip eden, binlerce kitap okumuş derin bir entelektüeldir.

Sanat ve doğa âşığıdır. Mensubu olduğu Türk milletine gönülden bağlı, toplumunu çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmayı temel amaç edinen bir kişidir.

***

Tüm bu özelliklerini çok çok sadeleştirip sadece devlet hayatı ile ilgili olanları öne çıkardığımızda şu özete ulaşırız: 
Atatürk, ülkeyi kurtaran büyük bir asker, devleti ve cumhuriyet rejimini kuran büyük bir kurucu lider, geniş bir görüş açısına ve anlayışa sahip emsalsiz bir devlet adamı, “adam seçmeyi” ve onları devlet görevlerinde değerlendirmeyi fevkalade bir isabet ve başarıyla yapan eşsiz bir Cumhurbaşkanı, devrimlerle toplumu dönüştürmeyi başarmış bir dehadır.

Tarihe intikal etmiş olan liderler yaptıkları işler ve mensubu oldukları topluma katkıları ve kazandırdıklarıyla değerlendirilir.

Lütfen inceleyiniz, halkına Atatürk kadar çok yönlü hizmet etmiş ve katkıda bulunmuş olan başka kaç lider bulabileceksiniz…

***

Hanımefendiler, beyefendiler, ne 20. yüzyılı Allah aşkınıza… 
Atatürk, dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük liderlerinden biridir…

 

 

 

  • Mehmet S. Nane

  • 13 Ağustos 2022

Sayfayı Paylaş

Yorumlar

Fatma Sümer 21 Ağustos 2022

Harika bir yazı kalemine yüreğine sağlık Mehmet.

Mehmet S. Nane 21 Ağustos 2022

Fatoş’cuğum nezaketine çok teşekkür ederim.

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

leaf-right
leaf-right