İstifa


Değerli okurlar, CHP Mersin İl Başkanlığı’ndan hakkımda disiplin soruşturması başlatıldığını bildiren ve savunmamı isteyen bir yazı aldım.

Gerekçe olarak da kişisel blogumda ve Güney gazetesinde bir süredir yazdığım ve partinin kuruluş felsefesine, değerlerine ve Altı Ok’a yani Atatürk ilkelerine sahip çıkılmasını istediğim yazılarım ve Mezitli belediye meclisi grup toplantılarına katılmamam gösterilmiş.

***

Aklı başında olan her CHP’linin partinin kuruluş felsefesine ve Atatürk ilkelerine bağlı olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bu konuda yazmış olduklarımın kimseyi rahatsız etmemiş olması lazım. Bunun bir disiplin soruşturmasına konu olacağına katiyen inanamam.

Partinin Mezitli grup toplantılarına gelince.  
Adama sormazlar mı: Kardeşim, ben bu toplantılara işlerimin yoğunluğu nedeniyle 3 senedir katılamıyorum. Ve bunu ilçe başkanlığına defaatle bildirdim. Aklınız yeni mi başınıza geldi?

(Bilgi vererek katılamadığım parti toplantılarıydı. Meclis toplantılarına elbette ki katıldım.)

***

İl başkanlığı bir bahane yaratarak daha önce de benden ve bazı arkadaşlardan savunmamızı istemişti. O zaman bir arkadaşımı ihraç etmişlerdi. Bana bunu ikinci defadır yapıyorlar. Görünen o ki sıra bana gelmiş.

Anlaşılan o ki Mersin’de, aralarında benim de olduğum bazı kişilerin CHP’de yer almaları istenmiyor. Ve net olarak görüyor ki daha önce arkadaşlarımıza yapıldığı gibi benim de ihraç sürecim başlatılmış.

***

Onurumu korumak için bu sürecin devamına izin vermeyeceğim.  
Bu nedenle partiden ayrılmayı gerekli görerek istifa etmiş bulunuyorum. Ayrıca büyükşehir ve Mezitli belediye meclisi üyeliklerinden de istifa ettim. 
Bu istifalarımı birer cümleyle yazarak gönderdim.

Fakat “savunmamı” isteyen il başkanlığına zahmet edip yolladıkları uzun yazılarına istinaden birkaç cümle bir şeyler yazmasam olmazdı. Gönderdiğim yazıyı aşağıda aktarıyorum:

“Partinin kuruluş felsefesine, değerlerine ve Altı Ok’a yani Atatürk ilkelerine sahip çıkılmasını istediğim köşe yazılarımdan dolayı şahsıma disiplin soruşturması açtığınızı bildirdiğiniz ve savunmamı istediğiniz yazınızı aldım.  
Fakat neyi savunmamı istediğinizi tam anlayamadım. Atatürkçülüğümü ve Altı Ok’a bağlılığımı mı?

Yazınızda ayrıca Mezitli belediye meclisi grup toplantısına katılmadığımı da ilave etmişsiniz. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle bu toplantılara 3 senedir katılamadığımı ilçe başkanlığına defaatle bildirdiğim için, bu kadar süre sonra ileri sürdüğünüz bu argümanı maalesef ciddiye alamadım.

Hatırlatmak isterim ki suçlular savunma yapar! 
Bu yersiz talebinizi reddediyorum!
Parti asli yörüngesinden savrulurken sessiz kaldığınız  için asıl ben sizi suçluyorum!”

Evet, il başkanlığına yolladığım yazı bu.

***

Hiçbir karamsarlığım yoktur. Elbet bu günler de geçer. 
İsmet Paşa’nın meşhur sözlerini uyarlarsak: “Yeni bir CHP kurulur ve herkes orada yerini bulur.”

 

 

  • Mehmet S. Nane

  • 4 Kasım 2022

Sayfayı Paylaş

Yorumlar

Atilla Toroglu 4 Kasım 2022

Turkiye Cumhuriyeti devletinin kurulmasından 1982 yılında aramızdan ayrılana kadar CHP nin en yüksek kademesine kadar çok önemli hizmetler veren bir babanın oğlu olarak bu denli üzüldüğüm bir yazı okumadım. Çok büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum. CHP nin çok kötü yönetildiğini gösteren bu hareketini hiç tasvip etmiyorum. Mehmet kardeşim yanlış hesap muhakkak döner. Önemli olan CHP nin Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerine bağlı olarak devam etmesidir.

Mert Özge 4 Kasım 2022

Dayıcığım, CHP'den ayrılma kararın gayet isabetli olmuştur. Kendi ilkelerinden, özünden uzaklaşıp "Yoz‐CHP" olan bir partide zaten yapamazdın. Partiyi başkalaştırıp yozlaştıranlara karşı onurunu korumak da zaten sana yaraşırdı. Senin gibi derya deniz, gerçek Türk aydınını orada tutamayan kifayetsiz muhteris CHP'liler düşünsün!
Gerçek Türk aydını hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı kalıp yanlışlarına ortak olmaz. Sen de bu ayrılma kararınla gerçek bir Türk aydını olduğunu bir kez daha gösterdin. Kararın için seni kutlarım. Senin gibi Atatürkçü bir Türk yurttaşına bu onurlu duruş yaraşırdı.

İbrahim Cevher CEVHERİ 4 Kasım 2022

Mehmet Bey, bir zamanlar aynı safta siyaset yapma şansını bulduğum bir arkadaşım olarak size reva görülen muameleyi tasvip etmem mümkün değil. 3 yıldır katılma fırsatını bulamadığınız Belediye Meclisi'nden istifa etmekle zaten ilkeli davranışınızı ortaya koymuşsunuz. Ama Atatürkçülük ve Altı Ok'a bağlılığın ihlalini gösterecek somut bir kanıt olmaksızın sizin gibi bulunduğu yere değer katan bir insanı CHP'den uzaklaştırma eğilimi, iktidar adayı bir partide yaşanmaması gereken bir durum. Yine de sabır ve sükunetle hareket edip, geçici olarak yönetim kademelerinde bulunan insanların hatasını, kurumsal yapıya mal etmemek gerekir diye düşünmekteyim..

Mehmet S. Nane 4 Kasım 2022

Değerli büyüğüm Atilla Abi, samimi duygularınıza çok teşekkür ederim. Parti büyük yanlışlar içinde. Maalesef kişisel kaprisler de bu hataları artırıyor. CHP kurumsal olarak benim için çok kıymetli. Aslına döneceğine ve ehil kişiler tarafından yönetileceğine inanıyorum.

Mehmet S. Nane 4 Kasım 2022

Mert’çiğim, sanırım dayın olduğum için övgü konusunda bana iltimas geçmişsin:)) Güzel gözlerinden öperim.

Mehmet S. Nane 4 Kasım 2022

Cevher Bey, mesajınıza ve ilk cümlenizdeki beni onore eden sözlerinize çok teşekkürler. İzninizle yanlış anlaşılma gördüğüm iki hususa değineceğim. 
İlk olarak, ben belediye meclisi toplantılarına katıldım. Üç sene hem de bilgi vererek katılamadığım toplantılar parti grup toplantılarıydı.
İkinci olarak, Atatürkçülük ve Altı Ok’a benim bağlılığımın ihlali söz konusu değil. Tam tersi ben partiyi sürekli Atatürkçülüğe ve Altı Ok’a sahip çıkmaya davet ettim. Bu minvaldeki yazılarım disiplin soruşturmasına konu edildi.   
Elbette bunlar işin bahanesi ve kılıfı. Asıl konu istemedikleri kişileri disiplin ve ihraç süreçleriyle partiden uzaklaştırmak.   
Kişiler gelir geçer. Atatürk’ün partisi olan CHP’ye kırgın olmam söz konusu olamaz.

İbrahim Cevher CEVHERİ 4 Kasım 2022

Düzeltme için teşekkür ederim Mehmet Bey. Belediye Meclis toplantıları ile Belediye Meclisi Grup Toplantıları arasındaki detayı kaçırmışım. Ben de düzeltiyorum. Belediye Meclisi toplantılarına katılmakla asli görev yerine getirilmiştir esasen. Ben sözlerimde Atatürkçülük ve Altı Ok'a bağlılığın ihlalinden değil, "ihlali iddiasından" bahsetmek istemiştim. Bunu da tavzih ederim. En iyi dileklerimle..

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

leaf-right
leaf-right